DSC_0124

Dlaczego kura siedzi na grzędzie?

Czy wiesz że kury zostały udomowione około 8000 lat temu? (niektóre źródła podają 6000 lat) Przodkiem znanej nam kury domowej jest kura bankiwa. Obecnie zamieszkuje indyjską dżunglę oraz lasy z nią graniczące. Masa ciała koguta wynosi około 1 kg, a samicy 0,8 kg. Z kur domowych najbardziej podobne do kur bankiwa są polskie zielononóżki kuropatwiane oraz niektóre kury liliputki.

Samiec kury bankiwa, photo by Francesco Veronesi from Italy – IMG_5008

Od dawien dawna kury były przedmiotem kultu, uważano że pianie koguta, które oznajmiało nadejście dnia ma nadprzyrodzoną moc. Na jego podstawie przepowiadano przebieg rozpoczynającego się dnia.

Następnie przyszedł okres udomowienia kur, wytwarzania wielu ras. Ważne jest jednak by poznać zwyczaje pradawnych kur, bo właśnie ta wiedza pomoże każdemu hodowcy w stworzeniu najlepszych warunków bytowych dla swojego stada.

Kur bankiwa zamieszkuje indyjską dżunglę oraz lasy z nią graniczące. Jest zaliczany tak jak kury domowe do ptaków grzebiących. Nazwa ta pochodzi od sposobu poszukiwania pokarmu. Ptaki grzebią w ziemi za pomocą pazurów obu nóg. Grzebiąc wyszukują pożywienia takiego jak drobne części roślin, nasiona, cząstek ziemi, piasku, a także owadów i ich larw, pajęczaków czy mięczaków.

Po takim naprawdę krótkim wstępie (bo o zwyczajach dzikich kur będę na pewno jeszcze pisać) przechodzimy do odpowiedzi na podstawowe pytanie zawarte w tytule artykułu, czyli dlaczego kury siedzą na grzędach?


Kury – i te dzikie i obecnie hodowane – unikają otwartych przestrzeni. Poszukują miejsc porośniętych roślinnością krzaczastą, która służy im jako schronienie przed deszczem, ale również przed drapieżnikami. W razie zagrożenia kur bankiwa ratuje się ucieczką na drzewo, w którego gałęziach znajduje kryjówkę. Spłoszone kury domowe też świetnie sobie radzą z wysokością i bez problemu przefruną nad płotem nawet o wysokości 2 m. W naturalnych warunkach dzikie kury siadają na noc na niższych gałęziach drzew, co chroni je przed drapieżnikami. Podobnie zachowują się kury domowe : noce co prawda spędzają w kurniku, ale siadają na grzędach. Zwykle osobniki dominujące zajmują miejsce wyżej. Często jednak w kurniku zachodzi do utarczek, gdyż osobniki o mniejszej pozycji w stadzie wchodzą do kurnika pierwsze i zajmują miejsce wyżej. Gdy do kurnika wchodzą osobniki dominujące zwykle spychają ich na niższe grzędy. Z czasem każdy z osobników wybierze swoje stałe miejsce, którego inny ptak już nie zajmie udając się na spoczynek.


TIP: jeśli masz możliwość postaraj się mieć grzędy na jednakowym poziomie


Kury idące spać składają szyje, zamykają oczy i wkładają głowę pod skrzydło. W tej pozycji zasypiają.

Bibliografia:
Albin Łącki: Wśród zwierząt. Ptaki. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Poznań 1988
Alice Stern: Przydomowy chów drobiu. Oficyna Wydawnicza Multico, Warszawa 1995
https://www.ekologia.pl/wiedza/zwierzeta/kur-bankiwa
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kur_bankiwa

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email